Neviens vairs precīzi neatceras, kad un kā radās doma savākt radus, draugus un paziņas, lai kopīgi paslidotu, kādā no Rīgas mākslīgā ledus arēnām… saglabājušies tikai idejas autoru vārdi – Aivars Fleišmanis, Lauris Alainis  un Roberts  Beķeris. Ideja tika realizēta – 2006. gada 27. martā. Datums, kuru varam uzskatīt par Hokeja kluba  „X” dzimšanas dienu. Pirmā kopā sanākšana notika Rīgas 55.vidusskolas ledus laukumā. Skats bija patiesi komisks – kāds mēģināja slidot pilnā ekipējumā, kāds ar riteņbraucēja ķiveri vai cepurē un Salmo klipšu slidām. Izņemot dažus indivīdus – slidot īsti neviens nemācēja. Daži uz slidām stāvēja  pirmo reizi. Klupdami – krizdami, bet ar smaidu sejā – atkal un atkal cēlāmies no ledus un neatlaidīgi mēģinājām pierādīt sev un skeptiķiem aiz borta, ka mēs arī varam spēlēt hokeju… …jo visi bija ieradušies ar hokeja nūjām!

Jau pēc pirmās kopā sanākšanas, lielākā daļa dalībnieku nolēma, ka šāds pasākums būtu jāatkārto un labāk to būtu darīt regulāri, kaut vai vienu reizi nedēļā. Tā arī notika. Turpmākos mēnešus, vienu  reizi nedēļa – svētdienas vakaros, par mūsu mājām kļuva Volvo ledus arēna – viens no iemesliem – iespēja izīrēt pilnu ekipējumu no Ice Girls kluba. …tas gan dažkārt noveda pie komiskām situācijām, kad krūšu bruņas krūšu rajonā veidoja vīriem netipiskus izciļņus, bet nu jau publika sāka izskatīties pēc hokejistiem. Sastāvs nemitīgi mainījās. Ne visiem pietika apņemšanās turpināt iesākto, jo kā izrādījās – pašam atrasties uz ledus nav tas pats, kas sēdēt dīvānā ar alus pudeli rokās un skatīties hokeju televizorā… Kad bijām pāris mēnešus padzenājuši ripu pa laukumu savā nodabā, sapratām , ka turpmākai izaugsmei mums ir nepieciešams treneris, kura vadībā mēs varētu tiekties uz izaugsmi. Šo vietu ieņēma ilggadējs HK ”Vanagi” spēlētājs Mārtiņš Lilienfelds. Paralēli trenēšanai Mārtiņš bija arī laukuma spēlētājs. Neiztikām arī bez daiļslidošanas treneres Danas palīdzības, kura ar savu neatlaidību spēja novest līdz spēka izsīkumam pat pašus izturīgākos…

Pirmā spēle notika 2006.gada 16.jūnijā pret  „Hansabankas” hokeja komandu. Sīvā cīņā tika izcīnīta uzvara ar minimālu pārsvaru  1:0 (vārtus guva – Mārtiņš Lilienfelds). Šī uzvara deva papildus sparu trenēties un domāt par to, kurā amatieru līgā  varētu spēlēt regulāri, sākot jau  ar nākamo sezonu.   Vasarā  komandai pievienojās vairāki spēlētāji, kam bija pieredze spēlējot dažādās amatieru līgās – Ģirts Bebrovskis, Andris Lilienfelds, Ansis Lasmanis, Jānis Jurjāns, Juris Vaivods, Gatis Linters… , kā arī pirmais Iksu vārtsargs  Renārs Seiksts. Pienāca laiks izlemt par dalību kādā no turnīriem… un galvenais izdomāt komandai nosaukumu.Kā atceras Lauris Alainis: Vasarā tika vēl aizvadītas draudzības spēles ar dažādām komandām. Un tuvojoties rudenim, kad sākās jaunā hokeja sezona, jau pavīdēja doma izveidot komandu un piedalīties kādā amatieru čempionāta.  Tika nodibināta biedrība „Mēs hokejam”, kas vēlāk tika pārsaukta par Hokeja klubs „ X” .  Komandas nosaukums tapa pie alus kausa un tika apspriesti vairāki varianti, līdz beidzot parādījās ideja nosaukt komandu vienkārši par „X”.  „X” tāpēc, ka neviens mūs nezināja un nevienam nebija nojausmas , kas mēs tādi esam. Tika atrasts un modificēts logo. Notika darbs pie sponsoru piesaistes un kaut kas arī izdevās…

 

2006.gada rudenī HKX startēja Latvijas atklātajā amatieru čempionātā (LAHL – Ulda Opita vadībā). Tā pakāpeniski mēs nonācām mūsu pirmā trenera rokās, kurš sāka konsultēt mūs, pievēršot uzmanību ne tikai tehniskiem jautājumiem, bet arī stratēģijai. Dzintars Bebrovskis vadīja Iksu treniņus ar maksimālu atdevi un ieinteresētību, par ko esam viņam ļoti pateicīgi. Pirmā sezona bija grūta. Liela daļa komandu bija galvas tiesu pārākas par Iksiem. To pierādīja spēle ar hokeja klubu „Vitamīns” Rīgas Sporta pilī, kurā tika atzīts pretinieku pārākums ar 0:14, tomēr rokas netika nolaistas un beidzoties sezonai HK”X” bija priekšpēdējā pozīcijā. Tomēr no apbalvošanas ceremonijas nenācās atgriezties ar tukšām rokām – Iksi saņēma balvu kā korektākā Līgas komanda. Un līgas dalībnieki neskopojās ar komplimentiem par to kā Iksu komanda sezonas laikā ir progresējusi.

2007/2008.gada sezona noritēja tajā pašā līgā (LAHL) ar līdzīgiem rezultātiem kā pirmā – bet lejasgalā, kur atradās arī HK „X” , tomēr bija vairākas līdzīgas komandas un starp tām viena no labākajām bija HK „X”. 2008.gada vasarā HKX nolēma startēt Volvo vasaras līgā. Šeit komandas bija sadalītas līdzvērtīgāk un šajā turnīrā mēs vairs gluži peramo zēnu lomā nebijām, regulāro čempionātu pabeidzot 3 vietā. Kad sākās play off spēles neviens pat nenojauta, ka HKX spēs izsist ārā arī šīs līgas favorītus un rezultātā iegūt otro vietu „Volvo kausā 2008”.

2008/2009.gada sezonā notika plašas pārmaiņas amatieru hokeja līgās. NAHL līgai uzradās jauns perspektīvs konkurents BBHL, kur viens no tās izveidotājiem bija vārtsargs Uldis Eldmanis. Arī HKX saņēma piedāvājumu pievienoties jaunizveidotajai līgai, kas solīja daudz dažādu inovāciju… tomēr Iksi nolēma vienu sezonu nogaidīt un palika LAHL.2008/2009.gada sezonas sākumā komanda nonāca pie slēdziena, ka esam apstājušies savā sportiskajā attīstībā un ir nepieciešamās pārmaiņas treneru korpusā. Vadībai tas prasīja diezgan ilgu laiku un pacietību, lai atrastu treneri, kurš ne tikai būtu ar mieru mūs trenēt, bet arī varētu no rītiem piecelties uz treniņu LSPA (6.30). Saņēmām ļoti daudz atteikumu… Pateicoties Ulda Opita ieteikumam uzmeklējām treneri, kurš ne tikai piekrita mūs patrenkāt pa laukumu, bet arī kļuva par HK” X” neatņemamu sastāvdaļu – Gundars Gailis!

Uzsākot 2009/2010.gada sezonu, HKX pievienojās UHL līgai un startēja E grupā. Šajā gadā kluba pārvaldi veidojošo cilvēku sastāvā notika izmaiņas. Trīs gadus no pirmās dienas – 27.marta – kluba virzību, iekšējo kārtību, dzīvotspēju nodrošināja un vadīja Roberts Beķeris un Aivars Fleišmanis – kā finanšu pārvaldītājs. Roberta pārliecība, uzstājīga rīkošanās, finansiālie ieguldījumi un apņemšanās, ir pamats tai vadības struktūrai, kas joprojām eksistē HKX un tieši viņa apņēmība dažkārt kļuva par izšķirošu tajos mirkļos, kad HKX kolektīvu veidojošo cilvēku noskaņojumā parādījās nolaisto roku sindroms. Robertam nepārprotami tas prasīja daudz spēka un pārdzīvojumu, kā rezultātā viņš nolēma atkāpties no neoficiālā kluba menedžera statusa, visai negaidīti nododot vadības grožus Jura Radus (klubā pazīstama kā Bārmeņa) rokās, kurš vairāk vai mazāk sekmīgi turpina to darīt joprojām kopā ar Aivaru.  Šajā sezonā Iksiem kā viens no vadošiem spēlētājiem pievienojās Ansis Straupe. Spēlētājs, kurš ar savu fantastisko darbību laukumā, slidošanas tehniku un ripas kontroli, spēja gūt vārtus pat tad, kad tas šķita neiespējami. Regulāro čempionātu HK X pabeidza 4 vietā – izlaižot no rokām medaļas pašā pēdējā spēlē. Izslēgšanas spēlēs par kausu, HKX komanda pamanījās visus dueļus nokārot 2 spēlēs (spēles notika līdz 2 uzvarām) un nezaudēt nevienu spēli. Rezultātā HKX beidzot ieguva savu pirmo lielo trofeju – KAUSU.

2010/2011 gada sezonu HK “X” aizvada UHL D līgā. Ir patiess prieks, ka no pirmās HKX dienas, joprojām komandas garu palīdz uzturēt Lauris Alainis, Aivars Fleišmanis, Juris Radus, Alvis Šmits un Roberts Beķeris, kuri līdzinās dinozauriem, kas joprojām spēlē HKX no pirmās dienas – 2006.gada 27.marta. Par tādiem pašiem pionieriem uzskatāmi – Ansis Lasmanis, Aleksejs Kuzņecovs un Jānis Alainis, kā arī Ģirts Bebrovskis un Mārtiņš Matvejs, kuri klubu pameta pirms šī gada sezonas sākuma.